top of page

Kanola Küspesi

Buradasınız:

/

kanola-kuspesi.jpg

Kanola

ayçiçeği, pamuk, yer fıstığı ve soya gibi yağlı tohumlu bitkilerle karşılaştırıldığında bitkisel yağ kaynağı olarak dünyada en çok üretimi yapılan yağ bitkileri içerisinde ilk üç sırada yer almaktadır.

Kanola, tanesinde bulunan %38-50 yağ, %16-24 protein, zengin oleik ve linoleik asit miktarı ve yağının kaynama noktasının yüksek olması sebebiyle önemli bir yağ bitkisidir. Genetik kökeni Anadolu’dur. Kanola, ülkemizde Kolza veya Rapiska olarak da bilinmektedir.

Kanola küspesi, solvent ekstraksiyon yöntemiyle bütün kanola tohumlarından yağın çıkarılmasından sonra geriye kalan ürünün öğütülmesiyle elde edilmektedir.

Kanola Küspesi, tanesinde bulunan %38-50 yağ ve %16-24 protein ile önemli bir yağ bitkisidir. Tüm çiftlik hayvanları rasyonlarında harika bir protein, kükürt içeren amino asit, mineral ve vitamin kaynağı olması nedeni ile tamamlayıcı bir hammadde olarak kullanılmaktadır.

Özellikle süt sığırı rasyonlarında, kaliteli protein kaynağı olarak önem kazanmıştır. İlave olarak, besi sığırlarının beslenmesinde büyütme ve bitirme rasyonlarında protein katkısı olarak kullanılmaktadır.

 

 

Kanola küspesi - Spesifikasyonları

   

     Protein

    [%] Min. 35

 

      Selüloz

      [%] Max. 13

 

  Yağ

       [%] Max. 1.5

 

   Kül

    [%] Max. 9

 

 

Depolama ve ambalaj:

Nemli alanlarda muhafaza edilmemeli, serin ve kuru yerde 6 ay’dır, kamyonlarda dökme olarak sevk edilir.

 

Kullanım alanları:

 

Yem sanayi

 

• Orijin:

 

 Kanola 

bottom of page